Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Inchiriere apartament in regim hotelier. Va rog sa ma ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Inchiriere apartament in regim hotelier. Va rog sa ma sfatuiti.

Buna ziua,
Ce trebuie sa fac daca vreau sa-mi inchiriez apartamentul in regim hotelier fiind persoana fizica. Nu stiu ce venit voi avea sau daca voi avea vreun venit. Se plateste ceva la stat, ce se intampla daca nu platesc?
Va multumesc.
Deci dumneavoastra doriti sa inchiriati la cineva apartamentul. Trebuie sa incheiati cu persoana respectiva un contract de inchiriere pe care-l inregistrati la administratia financiara din localitate si pentru care veti plati un impozit.
LEGE Nr. 571 din 22 decembrie 2003
privind Codul fiscal

Art. 61
Definirea veniturilor impozabile din cedarea folosinţei bunurilor
(1) Veniturile din cedarea folosinţei bunurilor sunt veniturile, în bani şi/sau în natură, provenind din cedarea folosinţei bunurilor mobile şi imobile, obţinute de către proprietar, uzufructuar sau alt deţinător legal, altele decât veniturile din ac-tivităţi independente.
Art. 62
Stabilirea venitului net anual din cedarea folosinţei bunurilor
(2) Venitul net din cedarea folosinţei bunurilor se stabileşte prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 25% asupra venitului brut.Art. 63
Plăţi anticipate de impozit pe veniturile din cedarea folosinţei bunurilor
(1) Contribuabilii care realizează venituri din cedarea folosinţei bunurilor pe parcursul unui an, cu excepţia veniturilor din arendare, datorează plăţi anticipate în contul impozitului pe venit către bugetul de stat, potrivit prevederilor art. 82.
Art. 64
Impozitarea venitului net din cedarea folosinţei bunurilor
Venitul net din cedarea folosinţei bunurilor se impune potrivit prevederilor cap. X din prezentul titlu.
(Titlul III)
ContSters193759, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsuri. Nu vreau sa-l inchiriez unei persoane pe termen lung, in regim hotelier pe zi.
Multumesc
Va rog, un raspuns mai concret.
Cred ca solutia este sa va autorizati cu cod CAEN pentru aceasta activitate , fie ca srl (unde veti putea opta pentru impunere cu 16% pe profit sau 3% pe venit ) sau PFA .